تاجیکستان

اطلاعات کلی کشور تاجیکستان:

پایتختدوشنبه 

نوع حکومتجمهوری

مذهباکثریت اسلام سنی

زبان رسمیتاجیکی ( 59% )، ازبکی ( 23% )، روسی ( 10)

واحد پولسومونیsomoni) )

امید طول عمر: 65سال 

جمعیت: 7,011,556 نفر (July 2004 est.)

تاریخ:

تاجیکستان کشوری در آسیای میانه است. این کشور از جنوب با افغانستان، از باختر با ازبکستان، از شمال با قرقیزستان، و از خاور با چین همسایه است. تاجیکستان یک کشور محاط در خشکی است که در گذشته راه ابریشم از آن گذر می کرده است. پهناوری تاجیکستان ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع ۹۵ام در جهان است. این کشور، کوهستانی و پربارش است و منابع آب فراوانی دارد.

جغرافیا:

پهناوری تاجیکستان ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع (۹۵ ام در جهان) است و جمعیت آن ۸٬۱۶۰٬۰۰۰ تن ( ۹۸ ام در جهان) است (آمار ۲۰۱۴). تراکم جمعیت در این کشور ۵۷ تن در هر کیلومتر مربع است. جمهوری کوهستانی تاجیکستان درون سلسله کوههای تین‏شان و پامیر جای دارد. مهم‏ترین زمین کم‏ارتفاع درة فرغانه است. تاجیکستان کشوری کوهستانی و سرسبز با بارندگی فراوان است که می تواند صادرکنندهٔ آب و برق به سایر کشورها باشد. تاجیکستان کشوری مرتفع است که رشته کوه پامیر آن را پوشانده است، ولی در شمال کشور، منطقه پستفرغانه وجود دارد.

ارتفاع زیاد و موقعیت این کشور در مرکز آسیا موجب آب و هوای سخت و متنوع تاجیکستان است. درة فرغانه آب و هوایی نیمه گرمسیری دارد.

شهرهای مهم: خجند ( لنین‏آباد سابق ), 
مساحت: 143,100 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 3,651 کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 39 درجه شمالی و71 درجه شرقی 

سرزمین سغد باستان که سرزمین کنونی تاجیکستان را دربر می گیرد، در زمان داریوش یکم به جزئی از امپراتوری هخامنشی تبدیل شد. پس از یورش اسکندر مقدونی، تاجیکستان به ترتیب جزئی از پادشاهی های سلوکی، دولت یونانی باختر، تخارستان، کوشانیان، ساسانیان، هفتالیان و خیونان بود.تاجیکها, که قومی ایرانی هستند تا قرن هشتم میلادی جزئی از امپراتوری ایران بودند در این زمان اعراب نفوذ خود را بر این منطقه گسترش دادند. در قرن سیزدهم سرزمین تاجیکها مورد هجوم مغولها قرار گرفت و به صورت بخشی از امپراتوری تیمور لنگ و خاندانش درآمد. دورة سلطة ازبکها در قرن هجدهم زمانی که افغانها هجوم آوردند به پایان رسید. 

حکومت و سیاست:

حکومت تاجیکستان، جمهوری است.230 عضو مجلس قانونگذاری و رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‏شوند. قرار است قانون اساسی جدیدی تدوین گردد. 

اقتصاد:

تاجیکستان یکی از جمهوری های سابق اتحاد جماهیر شوروی است. پنبه نقطه اتکای اقتصاد این کشور است. جنبه‏های دیگر کشاورزی شامل کشت میوه و سبزی و پرورش دام است. منابع عمدة طبیعی شامل زغال سنگ، گاز طبیعی، سنگ آهن، نفت، سرب، روی و توان بالقوة ایجاد نیروی هیدروالکتریک است. صنایع شامل نساجی و فرش‏بافی است. اقتصاد این کشور همچنان از مرکز برنامه‏ریزی می‏شود و عمدتاً در تملک دولت است. در سال ۲۰۰۵، تولید ناخالص ملی آن نزدیک به ۲ میلیارد دلار بود.

نقشه تاجیکستان:

                                                                                                     
                                                                                  


(جاذبه های جهانگردی تاجیکستان را در گالری عکس زیر مشاهده کنید)